Tadeusz Rydzyk
foto: YouTube

Ta wiadomość nie ucieszy Ojca Tadeusza Rydzyka. Ministerstwo Sprawiedliwości wydało komunikat. Wygląda na to, że TV Trwam i Radio Maryja nie będą już otrzymywać potężnego wsparcia z budżetu państwa. Oto szczegóły.

Tadeusz Rydzyk stracił dofinansowanie

Tadeusz Rydzyk może być zawiedziony decyzją podjętą przez resort kierowany przez Adama Bodnara. W wydanym właśnie komunikacie Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że z dniem 27 grudnia 2023 r. wstrzymane zostały wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości. „Od tego dnia każda płatność przed zrealizowaniem podlega analizie merytorycznej i nie zostanie wykonana bez indywidualnej zgody” – głosi informacja.

Z komunikatu dowiedzieliśmy się, iż aktualnie trwa szczegółowy audyt Funduszu. „Powodem prowadzonego audytu jest ustalenie czy przyznanie konkretnych dotacji jest zgodne z zadaniami Funduszu oraz zasadami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych takimi jak jawność, oszczędność, czy celowość. Fundusz Sprawiedliwości jest funduszem celowym i powinien finansować wyłącznie precyzyjnie wskazane zadania państwowe” – argumentują przedstawiciele resortu.

Jednocześnie zaznaczono, iż zadaniami funduszu powinno być m.in. wspieranie organizacji, które pomagają ofiarom przestępstw, a także, osobom pokrzywdzonym w związku z wojną w Ukrainie.

Co ciekawe, na pierwszym etapie kontroli podjęto już kroki, które nie ucieszą Tadeusza Rydzyka. Otóż w tej chwili są weryfikowane wypłaty, które miały trafić do 112 podmiotów w styczniu 2024 r.

Koniecznie trzeba podkreślić, iż wśród podmiotów, które miały otrzymać środki finansowe, znalazły się m.in. Fundacja Lux Veritatis, którą kieruje Tadeusz Rydzyk. Pierwotnie do podmiotów zarządzanych przez duchownego w bieżącym roku miało trafić 2 mln 308 tys. 800 zł. Łącznie do końca 2026 roku planowano wypłacić Fundacji 7 mln 178 tys. 28 zł.

Póki co, wstrzymane zostało styczniowe dofinansowanie dla Tadeusza Rydzyka. Co będzie dalej, czas pokaże. Niemniej wydaje się, że twórca Radia Maryja i TV Trwam nie ma co liczyć na tak wysokie wsparcie jak za czasów rządu PiS.

źródło: Fakt

Zobacz również: