orkan Pia nad Polską
zdjęcie ilustracyjne

W tej chwili na terytorium naszego kraju obserwujemy załamanie pogody. Silne wichury oraz śnieżyce sprowadził do Polski orkan Pia. Groźnie jest zwłaszcza na zachodzie i północy. Na razie straż pożarna musiała interweniować blisko trzy tysiące razy.

Orkan Pia przetacza się przez Polskę

W tej chwili w prawie całym kraju obowiązuje alert pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Z kolei nad morzem wystąpił sztorm. Jak już wspomnieliśmy, powodem groźnej dla życia i zdrowia człowieka aury jest orkan Pia, który aktualnie przetacza się przez Polskę.

O tym, jak trudna sytuacja panuje w kraju świadczy ilość zgłoszeń, do których wyjechali strażacy. Od północy do godz. 16:00 było ich 2738 razy. Najczęściej mundurowych wzywano do powalonych przez orkan Pia drzew oraz zerwanych przez niego dachów.

Rzecznik prasowy PSP st. bryg. Karol Kierzkowski przekazał, że najwięcej interwencji miało miejsce w województwach: zachodniopomorskim – 739, wielkopolskim – 436, pomorskim – 290, dolnośląskim – 279, śląskim – 181, kujawsko-pomorskim – 158, lubuskim – 156, łódzkim – 120 oraz mazowieckim – 110.

Do bardzo niebezpiecznej sytuacji doszło we Wrocławiu. Tam złamany konar spadł na samochód osobowy. W wyniku zdarzenia obrażenia odniosła starsza kobieta, która znajdowała się w pojeździe.

„Wskutek zdarzenia 83-latka doznała obrażeń biodra oraz kręgosłupa. Poszkodowaną uwolniono spod konaru oraz przekazano zespołowi ratownictwa medycznego. Kobieta została zabrana do szpitala” – wyjaśnił rzecznik PSP.

Podobne zdarzenie odnotowano w Gdańsku. W tym mieście drzewo przewróciło się na dwa zaparkowane samochody. Jedno z auto uległo niemal całkowitemu zniszczeniu. Szczęśliwie, wewnątrz pojazdów nikogo nie było.

Orkan Pia doprowadził także do znacznego pogorszenia warunków na drogach w całym kraju. Opady deszczu i śniegu, a w niektórych miejscach nawet śnieżyce, znacząco utrudniają życie kierowców. Dodajmy, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wyklucza, że mogą pojawić się również oblodzenia.

W związku wyjątkowo trudnymi warunkami, na drodze krajowej nr 75 w Maciejowej doszło do kolizji trzech samochodów osobowych. Odcinek Nowy Sącz-Tylicz jest w tej chwili  zablokowany. Na skutek zdarzenia ranne zostały dwie osoby.

źródło: Polsat News

Zobacz również: