pogoda w Polsce

Polacy przyzwyczaili się już do zimowej aury. Tymczasem w kolejnych dniach czeka nas ogromna zmiana pogody. Na dworze zrobi się znacznie cieplej, a śnieg stopnieje w zastraszającym tempie. 

Pogoda zaskoczy mieszkańców naszego kraju

Synoptycy zapowiedzieli, iż do Polski zmierza ciepło z zachodu. W związku z tym kolejne dni powinny nam upłynąć pod znakiem dość wysokich, jak na tę porę roku, temperatur. W niektórych miejscach naszego kraju słupki rtęci wskażą blisko 10 stopni.

Z pewnością to spora odmiana po wyjątkowo zimnym początku grudnia. Warto podkreślić, iż cieplejsza pogoda w Polsce w najbliższych dniach będzie związana ze zmianą cyrkulacji powietrza w naszej części kontynentu.

Dokładnie rzecz biorąc lodowate, arktyczne powietrze z północy zostanie zastąpione cieplejszymi, atlantyckimi masami powietrza z zachodu. Stanie się to za sprawą niżów, które aktualnie przesuwają się znad oceanu w głąb Europy. Właśnie te układy baryczne ciągną za sobą wilgotne i ciepłe powietrze.

Jednocześnie znad Europy znika stopniowo rosyjski wyż, który kurczy się i odsuwa coraz bardziej na wschód kontynentu.

Jak już wspomnieliśmy, wyższe temperatury pojawią się już w najbliższych dniach. W ciągu dnia nigdzie, poza polskimi górami, nie będzie już mrozu. Co ciekawe, na zachodzie i zachodzie Polski można liczyć nawet na maksymalne temperatury rzędu 7-8 stopni Celsjusza na plusie.

Meteorolodzy zwrócili uwagę, iż w połowie grudnia spodziewane jest chwilowe i niewielkie ochłodzenie. Wówczas na wschodzie Polski może wystąpić lekki mróz.

Takie ochłodzenie w pogodzie będzie jednak chwilowe. Później znowu zrobi się cieplej. Dojdzie nawet do tego, że na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia słupki rtęci wskażą aż 9 stopni.

Na koniec warto wspomnieć kilka słów o pogodzie w czasie Świąt. Długoterminowe prognozy wskazują, iż w okolicach Bożego Narodzenia na wschodzie kraju będzie około 0 stopni, a na zachodzie do 4-5 stopni.

źródło: TVN24

Zobacz również: