Andrzej Duda
foto: YouTube

Prezydent Andrzej Duda skorzystał z przysługującego mu prawa łaski. Głowa państwa ułaskawiła znanego publicystę tygodnika „Sieci” Jerzego Jachowicza. Dziennikarz został skazany za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka.

Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę

Jak już wspomnieliśmy, Jerzy Jachowicz został skazany za pomówienie Dariusza Korneluka. Prokurator ten jest współzałożycielem i członkiem Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia.

Dokładnie rzecz biorąc chodzi o wypowiedź dziennikarza z 2017 r. dla serwisu wpolityce.pl. Publicysta stwierdził, że jako prokurator „preparował” wnioski o uchylenie immunitetu Antoniemu Macierewiczowi i Mariuszowi Kamińskiemu.

Do sądu trafił prywatny akt oskarżenia wobec przedstawiciela mediów. W styczniu tego roku sąd orzekł, że Jerzy Jachowicz jest winny. Mężczyzna został zobligowany do zapłaty do 3 tys. zł nawiązki na cele charytatywne oraz prawie 10 tys. zł grzywny i kosztów sądowych.

Tymczasem teraz pojawiła się wiadomość, iż Andrzej Duda ułaskawił skazanego publicystę. Kancelaria Prezydenta opublikowała komunikat, z którego wynika, iż wniosek o ułaskawienie złożył prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze przede wszystkim zasady sprawiedliwości oraz racjonalności represji karnej, a także incydentalny charakter czynu, wykonanie części zobowiązań finansowych wynikających z wyroku oraz wiek osoby skazanej” – dowiemy się ze strony prezydenta Andrzeja Dudy.

Kim jest ułaskawiony dziennikarz?

Pisząc o ułaskawieniu publicysty warto wspomnieć kilka słów o jego dokonaniach. Otóż Jerzy Jachowicz publikuje w „Sieci” oraz w serwisie wpolityce.pl. W ciągu minionych lat współpracował z Polskim Radiem. Na antenie stacji prowadził m.in. wywiady z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Co ciekawe, w przeszłości był związany m.in. z TVP, „Gazetą Wyborczą”, „Dziennikiem” i „Newsweekiem”.

Należy podkreślić, iż w czasach PRL ułaskawiony przez Andrzeja Dudę dziennikarz należał do Solidarności. Z kolei w 2017 r. prezydent odznaczył go Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej”. Natomiast w 2018 r. otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

źródło: Onet

Zobacz również: