Stany Zjednoczone

Media obiegła niepokojąca wiadomość. Istnieje poważna groźba, iż Stany Zjednoczone nie będą już dłużej pomagać Ukrainie. Powodem ma być brak środków. Teraz wszystko w rękach amerykańskiego Kongresu.

Stany Zjednoczone nie dostarczą więcej sprzętu Ukraińcom?

To oświadczenie poważnie zaniepokoiło opinię publiczną. „Stany Zjednoczone nie będą mogły kontynuować dostarczania Ukrainie broni i sprzętu, jeśli Kongres nie zatwierdzi dodatkowego finansowania do końca roku” – przyznał w poniedziałek Biały Dom.

Szefowa budżetu Białego Domu nie kryła, iż brak uzgodnienia nowych funduszy dla Ukrainy do końca bieżącego roku doprowadzi do wstrzymania pomocy. Jednocześnie ostrzegła, iż taki scenariusz wiązałby się z „niszczycielskimi konsekwencjami” na polu bitwy.

Shalanda Young – Dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu Stanów Zjednoczonych wystosowała do marszałka Izby list, w którym podkreśliła, że czas „szybko ucieka”. „Chcę jasno podkreślić: bez działań Kongresu do końca roku zabraknie nam środków na zakup większej ilości broni i sprzętu dla Ukrainy” – wyjaśniła Young. „Odcięcie dopływu amerykańskiej broni i sprzętu powali Ukrainę na polu bitwy” – oceniła.

W tym miejscu warto przypomnieć, iż prezydent USA Joe Biden już w październiku zwrócił się do Kongresu o zatwierdzenie 106 miliardów dolarów na finansowanie bezpieczeństwa narodowego. Środki te miałyby być przeznaczone m.in. na pomoc dla Ukraińców.

Jednak amerykańska Izba póki co nic nie uczyniła w tym temacie. Powód? Otóż zasiadający w Kongresie Republikanie od miesięcy nie potrafią się porozumieć w tej kwestii. Cały czas trwa wewnętrzna walka między zwolennikami dalszego wspierania Ukrainy, a jej przeciwnikami.

Na koniec warto wspomnieć, iż od czasu inwazji Rosji w lutym 2022 r. USA skierowały do Ukraińców wsparcie w zakresie bezpieczeństwa w wysokości 40 miliardów dolarów.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: