Donald Tusk
foto: YouTube

Cała Polska śledzi z zapartym tchem to, co dzieje się w Sejmie. Czy Mateuszowi Morawieckiemu uda się uzyskać wotum zaufania? A może to opozycja utworzy rząd? Głos w tej sprawie zabrał dziś Donald Tusk. Z ust szefa Platformy Obywatelskiej padła ważna deklaracja. Dokładnie rzecz biorąc chodzi o nowego premiera.

Donald Tusk podał konkretne daty

Lider Koalicji Obywatelskiej spotkał się dziś tj. 1 grudnia z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. Rozmowa polityków dotyczyła tzw. drugiego konstytucyjnego kroku powoływania rządu.

Po tym spotkaniu Donald Tusk publicznie zadeklarował, kiedy Polacy mogą się spodziewać nowego rządu i tym samym nowego premiera. „Spodziewajcie się państwo wyboru nowego rządu 11 grudnia, a jeśli czas na to nie pozwoli, to 12 grudnia expose nowego premiera, a zaprzysiężenie zakładamy 13 grudnia” – przyznał przedstawiciel opozycji.

Jednocześnie szef Platformy Obywatelskiej odniósł się działań podejmowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. „Jak państwo wiecie 11 grudnia będziemy wysłuchiwali pana premiera Mateusza Morawieckiego z jego propozycjami dla jego rządu. Uśmiecham się, ale znacie państwo wszyscy okoliczności pracy rządu Morawieckiego dzisiaj. I jeśli czas pozwoli to 11 grudnia także dokonamy wyboru nowego premiera, jeśli zgodnie z przewidywaniami Mateusz Morawiecki nie uzyska wotum zaufania” – oświadczył Donald Tusk.

Polityk zaznaczył, że „te decyzje będzie podejmował oczywiście marszałek Sejmu”. Dodał jednak, iż opozycja chciałaby, aby do wyboru nowego premiera doszło w ciągu dnia lub najpóźniej wieczorem. „Niekoniecznie w okolicach północy” – uzupełnił doświadczony polityk.

W trakcie konferencji prasowej Donald Tusk nie krył, iż w sytuacji, gdy obrady sejmu się przedłużą proces wyłonienia nowego premiera może nastąpić 12 grudnia.

„Także spodziewajcie się państwo wyboru nowego rządu 11 grudnia, a jeśli czas na to nie pozwoli – 12 grudnia expose nowego premiera, a zaprzysiężenie zakładamy 13 grudnia” – podsumował lider Koalicji Obywatelskiej.

źródło: Business Insider

Zobacz również: