pogoda w Polsce

Najnowsze prognozy pogody nie pozostawiają złudzeń. Polacy powinni przygotować się na spore opady śniegu oraz minusową temperaturę. W wielu miejscach naszego kraju zagości prawdziwa zima. Oto szczegóły.

Pogoda w weekend pod znakiem śniegu i mrozów

Na najbliższy weekend meteorolodzy zapowiadają iście zimową aurę. Wszystko z powodu niżu Robin, który przemieszcza się znad Alp w stronę Polski. Ten front atmosferyczny sprawi, iż w naszym kraju pojawią się opady śniegu oraz minusowe temperatury.

Dzisiejszy dzień tj. piątek, 1 grudnia upłynie pod znakiem sporego zachmurzenia. Biały puch pojawi się w całym kraju. Natomiast największe, nawet do 30 cm, opady wystąpią na południu.

Według specjalistów od pogody w Bieszczadach oraz na południu Małopolski spadnie do 10 cm śniegu. Dodajmy, że nad morzem trzeba liczyć się z opadami deszczu ze śniegiem i lokalnie deszczu.

Jeśli chodzi o temperaturę, to prognozy pogody mówią o -4 stopniach Celsjusza na wschodzie, 0 stopni w centrum oraz do 4 stopni nad samym morzem. Na szczęście wiatr ma być raczej słaby. Nad Bałtykiem może być umiarkowany i porywisty. Tradycyjnie w górach powieje mocniej, nawet do 70 km/h.

W nocy z piątku na sobotę nadal będzie padać śnieg. W górach spadnie do 15 cm śniegu, na nizinach do 6 cm. Pogoda zrobi się niebezpieczna, zwłaszcza dla kierowców. Na Podkarpaciu i w Małopolsce wystąpi groźna gołoledź. Natomiast w pasie od Pomorza po Warszawę należy spodziewać się mgieł, które ograniczą widzialność do 200 metrów.

Słupki rtęci wskażą temperatury od -8 stopni Celsjusza na północy Polski, przez -4 stopnie w centrum, do -2 na południu kraju. Co ciekawe, jedynie mieszkańcy Pomorza mogą liczyć na dodatnie wartości.

Prognozy na pierwszą połowę grudnia

Zdaniem specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w pierwszej połowie grudnia w naszym kraju wystąpi iście zimowa pogoda.

„Zima w pierwszej części grudnia będzie przez duże Z. Temperatury spadną do -15 st. Celsjusza. Sypnie śniegiem. Jednak już po dziesiątym nastąpi ocieplenie i przyjdą deszcze” – podkreślił rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

„W pierwszych dniach grudnia nie zabraknie śniegu. Padać będzie codziennie, miejscami dosyć intensywne, szczególnie na południu kraju” – dodał mężczyzna.

źródło: Wirtualna Polska

Zobacz również: