papież Franciszek
foto: YouTube

W niedzielę 17 grudnia papież Franciszek skończy 87 lat. W związku z tym, coraz częściej pojawiają się pytania na temat ewentualnej abdykacji Ojca Świętego. Tym bardziej, że ostatnio Głowa Kościoła katolickiego miała liczne kłopoty zdrowotne. Zatem czy rzeczywiście należy się spodziewać w najbliższym czasie rezygnacji Biskupa Rzymu?

Papież Franciszek mówi o swoim pogrzebie

W ciągu minionych tygodni Ojciec Święty mierzył się z licznymi kłopotami zdrowotnymi, które dotyczyły głównie dróg oddechowych. Z tego powodu wierni zaczęli poważnie niepokoić się o papieża Franciszka. Niektórzy zaczęli nawet zastanawiać się nad możliwością jego abdykacji.

Oliwy do ognia dolał niejako sam Biskup Rzymu mówiąc w meksykańskiej telewizji o swoim pogrzebie. 87-latek zabrał bowiem głos w sprawie swojego przyszłego pochówku.

Papież Franciszek wyznał, iż chciałby, aby miejscem jego wiecznego spoczynku była bazylika Matki Bożej Większej w Rzymie. Okazało się, że wybór ten podyktowany został wyjątkowym stosunkiem Głowy Kościoła do znajdującej się tam ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

Czy wyznanie na temat własnego odejścia spowodowane jest złą kondycją duchownego? Czy Ojciec Święty zamierza ustąpić z tronu piotrowego?

W sprawie tej wypowiedziała się znana watykanistka – Valentina Alazraki. Dziennikarka podkreśliła, iż papież Franciszek miał jej wyjaśnić przy okazji wywiadu, że „kiedy przychodzi starość i ograniczenia, trzeba się przygotować”. 

„Dlatego spotkałem się z ceremoniarzem, by uprościć papieskie pogrzeby. Wprowadzę nowy rytuał” – rzekomo powiedział 87-latek.

Jednocześnie watykanistka zaznaczyła, że papież Franciszek dał jasno do zrozumienia, że mimo problemów ze zdrowiem, „nigdy nie myślał o ustąpieniu z urzędu”.

Tym samym odniósł się do sytuacji z 2013 roku. Wówczas doszło do abdykacji Benedykta XVI. Co ciekawe, Franciszek stwierdził, że jego poprzednik był „człowiekiem wielkim i pokornym”, a rezygnacja z pełnionego stanowiska to wyraz świadomości i dużej odwagi.

źródło: Goniec

Zobacz również: