nie żyje Mateusz Rutkowski

Przykra informacja ujrzała dziś światło dzienne. Nie żyje legenda polskiej piłki nożnej. Mowa o zasłużonym trenerze – Wojciechu Łazarku. Zmarły szkolił największe polskie kluby takie jak m.in. Lech Poznań, czy Lechia Gdańsk. Poza tym, od 25 sierpnia 1986 do 15 czerwca 1989 roku był selekcjonerem reprezentacji Polski.

Nie żyje jedna z najbarwniejszych postaci polskiej piłki nożnej

Wojciech Łazarek nie żyje. Ta wiadomość wstrząsnęła polskim światem sportu. Znany trener odszedł w wieku 86 lat.

Niewątpliwie zmarły był jedną z najbarwniejszych postaci polskiej piłki. Wielu kibiców futbolu do tej pory pamięta jego oryginalne cytaty. Do jednych z najpopularniejszych powiedzeń selekcjonera należą: „Gramy na typowe udo. Albo się udo, albo się nie udo”. „Trzeba być basiorem, a nie piplokiem”.

Mówiąc o śmierci 86-latka warto odnotować kilka faktów z jego biografii. Najpierw mężczyzna grał w Metalowcu Łódź. W latach 1967-1971 był piłkarzem Lechii Gdańsk. Co ciekawe, już w 1964 roku pracował w sztabach szkoleniowych jako asystent trenera.

Selekcjoner największe sukcesy odnosił w Lechu Poznań. To właśnie z tym klubem zdobył dwukrotnie mistrzostwo Polski (1983 i 1984).

Wojciech Łazarek był także szkoleniowcem reprezentacji Polski. Kadrę prowadził od sierpnia 1986 roku. Pod jego skrzydłami Polacy rozegrali 31 spotkań. W 18 meczach zwyciężyli, 4 zremisowali, a 9 przegrali.

Ostatnim meczem urodzonego w Łodzi trenera było starcie z Anglią w eliminacjach do mistrzostw świata w 1990 roku. Wówczas Polacy przegrali na słynnym Wembley 0:3.

Informację o tym, iż ikona polskiego futbolu nie żyje, przekazały m.in. kluby z którymi współpracował w przeszłości.

„Ze smutkiem informujemy, że w środę, 13 grudnia zmarł trener Wojciech Łazarek. Twórca pierwszych sukcesów Kolejorza miał 86 lat. Pogrążonej w żałobie rodzinie wyrazy współczucia składa cała społeczność Lecha Poznań” – przeczytamy na profilu klubu z Wielkopolski.

„Z głębokim żalem informujemy, że w dniu dzisiejszym zmarł Wojciech Łazarek, łodzianin z urodzenia, a gdańszczanin z wyboru. To były trener Lechii oraz reprezentacji Polski. Po zakończeniu swojej kariery piłkarskiej w biało-zielonych barwach, zamieszkał na stałe w Gdańsku” – podali z kolei przedstawiciele drużyny z Pomorza.

źródło: Super Express

Zobacz również: