Dziś w Sulechowie spotkali się przy wieży ciśnień: konserwator, konstruktor, projektant oraz przedstawiciele gminy.

Spotkanie przy sulechowskiej wieży ciśnień miało na celu omówienie ewentualnego remontu zabytkowego obiektu. 

Dziś spotkaliśmy się przy zabytkowej wieży ciśnień w Sulechowie, aby z projektantami, konstruktorem i konserwatorem, przy udziale przedstawiciela gminy, omówić sprawę remontu wieży i zagospodarowania jej otoczenia. Założeniem podstawowym jest zachowanie zabytku w pierwotnym stanie, dokonanie niezbędnych napraw i konserwacji, z miejscowym wzmocnieniem konstrukcji. To ostatni moment, aby zahamować postępującą destrukcję. Udostępnienie zabytku po remoncie na pewno wzbudzi zainteresowanie. Miejmy nadzieję, że gmina zrealizuje ten ambitny plan.

Podaje Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków na swojej oficjalnej stronie. 

Wieża ciśnień w Sulechowie/ Fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Wieża ciśnień w Sulechowie/ Fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Podobna wieża ciśnień znajduje się w Drezdenku (woj. lubuskie), również wymaga remontu. Na ostatniej sesji Rady Miasta, burmistrz Karolina Piotrowska podkreśliła, że wieża ciśnień w Drezdenku jest ważnym elementem miasta i UM jesienią zamierza ubiegać się o dofinansowanie na remont zabytkowego obiektu. Mieszkańcy Drezdenka chcieliby w wieży ciśnień punkt widokowy oraz restaurację z widokiem na miasto, pojawiły się też inne koncepcje Internautów – mieszkania. W Szczecinie taka wieża mieszkalno-usługowa faktycznie jest. W Kościanie, na przykład, w wieży ciśnień znajduje się ścianka wspinaczkowa. UM w Drezdenku dość często wspomina o wieży ciśnień zapewniając, że jej losy są dla nich ważne. Wieżę ciśnień oglądał w zeszłym roku lubuski konserwator zabytków Błażej Skaziński, a kilka tygodni temu na rekonesans wybrali się radni, stwierdzili, że wieża nie jest w najgorszym stanie, a szczególnie mury. Jak ocenią to fachowcy? I czy wieża doczeka się wreszcie dofinansowania, a co za tym idzie remontu? Nie udało się to poprzedniemu burmistrzowi, miejmy nadzieję, że zacne plany ziszczą obecni włodarze miasta.  

O wieży ciśnień, 10 lat temu, rozpisywała się Gazeta Lubuska:

O konieczności remontu wieży pisaliśmy kilkanaście razy w wydaniach „GL” dla Czytelników z powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Jest ona jednym z najbardziej charakterystycznych punktów Drezdenka. Wybudowano ją w latach 1906-1907. Ma ok. 35 metrów wysokości i 8 m średnicy w najszerszym punkcie. Czeka na wpis do rejestru zabytków. W 1992 r. wybudowano nowe ujęcie wody w Drezdenku i od tego momentu wieża zaczęła niszczeć. Rada Miejska już w 2008 r. pozwoliła ją przejąć burmistrzowi.

– Poprosiłem dyrektora Kopkę, aby przygotował dokumentację techniczną. Wtedy przejmiemy wieżę i wystąpimy o dofinansowanie jej remontu. O pomocy w jej odnowieniu rozmawiamy także z PGNiG (buduje kopalnię ropy i gazu na terenie gminy – przyp. red.) – tłumaczy burmistrz Maciej Pietruszak. Dyrektor Kopka odpowiada, że co prawda miał przygotować dokumentację, ale pod groźbą kary musiał wydać pieniądze na remont. – Porozmawiam o tym z burmistrzem w poniedziałek – mówi.

https://gazetalubuska.pl/po-kilkunastu-naszych-interwencjach-ruszyl-remont-pieknego-zabytku-w-drezdenku/ar/7878226