Zielątkowo, wieś w woj. lubuskim, doczeka się terenu rekreacyjnego z oświetleniem, urządzeniami do ćwiczeń oraz mini golfem, zjazdem linowym, polem do gry w klasy, piaskowym polem do zabaw i innymi atrakcjami dla całych rodzin. 

Sołtys wsi, pani Małgorzata Grabowska, znana jest w gminie Drezdenko ze słynnych drewnianych figurek, które zdobią nie tylko Zielątkowo, stają się znakiem rozpoznawczym całej gminy, a różowe flamingi można było kupić nawet w punkcie informacyjnym, tuż przy placu Wileńskim w Drezdenku.

Pani Gosia dba o swoją wieś w sposób szczególny, angażuje mieszkańców Zielątkowa do wspólnych prac, wykonuje drewniane dekoracje, kosi trawniki, a sama podkreśla zawsze, że nie czeka, aż ktoś jej da i nie narzeka, po prostu działa. Efekty są widoczne gołym okiem, tuż przy tablicy z nazwą wsi ZIELĄTKOWO. Tuż przy wjeździe do leśnej wsi można zauważyć zielony, własnoręcznie wykonany, napis, a nieco dalej w leśnej krainie przy drodze uśmiechają się jeże, grzyby, zające, bociany, flamingi – wszystko zależy od pory roku, ponieważ pani Gosia wraz z mieszkańcami zmieniają sezonową dekorację. Niestety, figurki stają się często łupem dla złodziei, ale to z jednej strony świadczy o ich atrakcyjności.

Małgorzata Grabowska w swoim warsztacie/Fot. Paulina Zych.
Małgorzata Grabowska w swoim warsztacie/Fot. Paulina Zych.

Zielątkowo było jeszcze kilkanaście lat temu wioską „na uboczu”, o której mało kto słyszał, teraz wszystko się zmieniło za sprawą pani sołtys Gosi Grabowskiej (przy współpracy z mieszkańcami). Mała leśna wioseczka powoli przeradza się w atrakcyjną dla turystów miejscowość, rowerzyści też bardzo chętnie tam „zaglądają”. W dodatku, niebawem powstanie tam teren rekreacyjny, a umowa na jego dofinansowanie została już podpisana. Gmina Drezdenko w listopadzie 2019 roku złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego o dofinansowanie zadania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przedwczoraj podpisano umowę. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 125.700,00 zł, na którą składa się wkład własny gminy w kwocie 47.518,00 zł. Dofinansowanie zadania to aż 79.982,00 zł.

To z pewnością uatrakcyjni wieś, do której częściej i chętniej zjeżdżać się będą turyści, a sami mieszkańcy będą mieli w końcu wspólne miejsce do odpoczynku, którego brakowało, na co dość często zwracała uwagę sołtys, pani Gosia Grabowska.