W marcu mija 6 lat od powstania Pododdziału Urazowo-Ortopedycznego w Szpitalu Powiatowym w Drezdenku. Od tego czasu ortopedzi przeprowadzili ponad 4000 zabiegów operacyjnych; w większości były to artroskopię stawów kolanowych, barkowych i skokowych, operacyjne korekcje deformacji w obrębie stopy, zabiegi chirurgii ręki, osteotomie oraz operacyjne leczenie złamań.

Oddział, który dysponuje 9 łóżkami, uruchomiono w 2014 roku. Na oddziale pracuje trzech lekarzy specjalistów w dziedzinie ortopedii i traumatologów narządu ruchu. Dr n. med. Paweł Kaczorowski, lek. med. Daniel Baran oraz lek. med. Sławomir Dziobiak. Doświadczeni specjaliści dysponują sprzętem, który umożliwia wykonywanie wysoce specjalistycznych procedur zgodnie z obowiązującymi standardami oraz wykorzystaniem najnowszych technik i implantów chirurgicznych. Szpital posiada nowoczesną sale operacyjną ze sprzętem artroskopowym, ortopedycznym stołem operacyjnym i ramieniem RTG-TV. Ortopedzi prowadzą diagnostykę, kwalifikacje do leczenia operacyjnego, operują oraz prowadzą chorych po zabiegach. W 2019 roku przeprowadzili ponad siedemset zabiegów. Tak duża ilość operacji to wynik doskonałej współpracy z lekarzami Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. Specjaliści anestezjolodzy, rozwijając anestezję regionalną, umożliwili ortopedom wykonywanie operacji, np. w zakresie kończyn dolnych i ręki.

Fot. Katarzyna Jenek.
Fot. Katarzyna Jenek.

Specjaliści z Oddziału Ortopedycznego dysponują cyfrowym aparatem RTG oraz USG. W Pododdziale Urazowo-Ortopedycznym leczy się operacyjnie pacjentów z ostrymi urazami oraz dysfunkcjami narządu ruchu. Jesteśmy jednym z nielicznych oddziałów wykonującym artroskopowe leczenie schorzeń barku, stawu skokowego i stopy. Nasi ortopedzi rozwinęli małoinwazyjną metodę leczenia stawów oraz złożone procedury korygujące deformację w obrębie stopy. Wykonywane są osteotomię kości piszczelowych i udowych, zabiegi chirurgii ręki. Operacyjne leczenie złamań prowadzone jest metodami otwartymi i zamkniętymi z wykorzystaniem implantów śródszpikowych i płytek. Ponadto wykonywane są również małoinwazyjne, zamknięte, przezskórne stabilizacje złamań.

Fot. Katarzyna Jenek.
Fot. Katarzyna Jenek.

Procedury te przeprowadzane są z użyciem wielu nowoczesnych technik operacyjnych oraz implantów chirurgicznych. Pacjentom zapewniana jest kompleksowa opieka szpitalna oraz pooperacyjna. Po zakończeniu leczenia prowadzona jest kontrola poszpitalna w Przyszpitalnej Poradni Urazowo-Ortopedycznej. Pacjenci zostają otoczeni opieką na najwyższym poziomie – to nie tylko profesjonalne i ciepłe podejście lekarzy, lecz również doskonała opieka pielęgniarska. Empatyczny personel potrafi nawiązać kontakt z każdym pacjentem. Profesjonalizm, porządek i uśmiech – to cechy charakterystyczne tego oddziału. Po zakończonym leczeniu pacjenci mogą skorzystać z pobytu na turnusie rehabilitacyjnym w Oddziale Rehabilitacyjnym, gdzie od samego początku są usprawniani i rehabilitowani, co pozwala na szybki powrót do sprawności ruchowej. Oprócz pacjentów z terenu powiatu strzelecko-drezdeneckiego, lekarze operują też mieszkańców sąsiednich a często również odległych miejscowości. Przy Poradni Ortopedycznej działa również Poradnia Preluksacyjna, gdzie wykonywane jest USG bioderek u dzieci.

Katarzyna Jenek

(konsultacja medyczna dr n.med. Paweł Kaczorowski)