11 lutego to Światowy Dzień Chorego, święto ustanowione przez papieża Jana Pawła II jako sposób, w jaki wszyscy mogą wspierać chorych i osoby, które zawodowo zajmują się opieką nad pacjentami. Ludzie na całym świecie skupiają się w tym dniu na chorych i tych, którzy ciężko pracują, aby codziennie ulżyć pacjentom w cierpieniu.

Obchodom tego święta towarzyszą liczne akcje mające na celu skupienie uwagi  właśnie na chorych i osobach związanych ze światem medycznym. W drezdeneckim szpitalu obchody trwały nie tylko w sam dzień święta, gdyż w piątek 14 lutego dzieci klasy „0” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drezdenku odwiedziły pacjentów. Uczniowie wykazali się dużą odpowiedzialnością, dojrzałością, empatią i wielkim zaangażowaniem, poświęcając swój czas na przygotowanie  występu i przezwyciężając ogromną tremę, która pojawiła się przed spektaklem. Przedstawienie  w wykonaniu małych aktorów miało specjalny  charakter, gdyż skierowane było bezpośrednio do pacjentów przebywających na ZOL-u oraz Oddziale Rehabilitacyjnym. Towarzysząca przedstawieniu wspaniała wizualna oprawa spektaklu – kostiumy, w które ubrani byli mali aktorzy, rekwizyty i dekoracja sprawiły, że widzowie czuli się, jak w prawdziwym teatrze.

Fot. Katarzyna Jenek.

Pacjenci oraz personel medyczny  przyjęli przedstawienie entuzjastycznie, z uśmiechami na twarzy, a momentami ze łzami wzruszenia w oczach. Widoczna na twarzach  publiczności radość i gromkie brawa utwierdziły organizatorów w przekonaniu, że tego typu wydarzenia są bardzo potrzebne, a dawanie jest nie tylko czymś szlachetnym, lecz przynosi wiele satysfakcji i radości także obdarowującym. Przypomnijmy, że nie jest to pierwsza taka akcja Szkoły Podstawowej nr 1, której uczniowie wraz z wicedyrektor Mariolą Kozubaj, wychowawczyniami Małgorzatą Sadowską oraz Kamilą Kowalczyk często odwiedzają przychylne progi szpitala. Zarówno dzieci, rodzice, którzy umożliwiają odwiedziny szpitala,  jak i nauczyciele z tej placówki mają tu naprawdę olbrzymie serca. I starają się na różne sposoby pomagać drugiemu człowiekowi. Doceniając wkład młodych ludzi w poprawę pobytu chorych w szpitalu, prezes oraz pracownicy przygotowali dla uczniów zdrowy poczęstunek. Należy dodać tylko tyle, że dzieci ze szkolnej „Jedynki” pamiętają o osobach chorych, samotnych i cierpiących nie tylko w dniu ich święta, starają się systematycznie odwiedzać szpital niosąc ze sobą nie tylko piękne, własnoręcznie wykonane laurki, lecz także uśmiech i zastrzyk pozytywnej energii.  

Katarzyna Jenek