Do Wigilii krok, a więc w TPD Kole Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym pełna mobilizacja. Od wielu już lat na początku grudnia spotykamy się nie tylko w najbliższym gronie, ale zapraszamy też swych wypróbowanych przyjaciół, sponsorów, księży, polityków, społeczników i wszystkich, którzy liczą się w naszym życiu.

Wigilia Koła Dzieci Niepełnosprawnych/ Fot. D. Zych.
Wigilia Koła Dzieci Niepełnosprawnych/ Fot. D. Zych.

Jak dotąd najczęściej wyznaczyliśmy sobie spotkanie w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka, to tutaj w sali gimnastycznej, pięknie wcześniej przystosowanej do naszych potrzeb, oczekiwaliśmy zaproszonych gości. My, dzieci i młodzież skupiona w naszym kole, możemy powiedzieć z całą radością i pewni tego, co mówimy, poczuliśmy się docenieni i zaszczyceni, kiedy nasi Goście , pojawili się wśród nas. Było nas dużo, bardzo dużo, ale przecież tego oczekiwaliśmy, to sprawiło nam prawdziwą satysfakcję. Już wcześniej nasi rodzice i opiekunowie zadbali, by było wygodnie, smacznie i radośnie, żebyśmy poczuli, że to prawdziwie czas przedświąteczny. W sali gimnastycznej, która zakwitła na ten dzień barwami świątecznymi, takimiż gadżetami, własnoręcznie wykonanymi ozdobami, plakatami, podarunkami, paczkami dla dzieci,zapanował prawdziwie świąteczny nastrój- to już nie była szkolna sala, to był salon. Na stołach piękne białe serwety, tradycyjny poczęstunek , zupa grzybowa, barszcz, pierogi, karp, sałatka śledziowa… ciasto, napoje, owoce, niczego nie zabrakło.

Zaszczycili nas swą obecnością Goście, także z Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp.: Prezes Lubuskiego Oddziału TPD Andrzej Stefanowski, z Sejmiku Województwa Lubuskiego Anna Synowiec, Wicestarosta Powiatu Strzelecko – Drezdeneckiego Paweł Antczak , Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kubasik, Burmistrz Karolina Piotrowska, Wiceburmistrz Mateusz Grzymałowski, Ks. Proboszcz Zdzisław Palus, Ks. Jerzy Hajduga, Krystyna Kowal Szóstak, Marian Szczygielski.

Przybył chór Wrzosy z Gorzowa Wielkopolskiego i dzieci z opiekunami należące do Klubu Jedynka.

Wspólnie śpiewaliśmy kolędy, podziwialiśmy najmłodszych wokalistów, którzy do nas przyjechali z Gorzowa Wlkp. i nasze maluchy, które dzielnie dotrzymywały im kroku, wspólnie śpiewały kolędy z mamami i babciami- chórzystkami.

Po powitaniu gości i wysłuchaniu chóru, który wprowadził nas swymi pięknie odśpiewanymi kolędami w świąteczny nastrój, po poświęceniu potraw przez ks. Jerzego, złożeniu sobie życzeń i przełamaniu się opłatkiem, zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy. Spotkanie było pełne niespodzianek, bo goście i gospodarze zadbali o to, by nie zabrakło też wyrazów uznania, dla naszych wieloletnich i nowych przyjaciół. Wielu Gości otrzymało odznaczenia, w tym najwyższe, bo złote Odznaki Przyjaciel Dziecka przyznane przez Zarząd Główny TPD – uhonorowaliśmy nimi Krystynę Kowal Szóstak za wieloletnią przyjaźń z nami, wsparcie także finansowe i wszechstronną pomoc i okazywaną sympatię oraz Zbigniewa Kubasika, który od wielu lat nieprzerwanie udowadnia, że zawsze jest z nami, wspiera nas jako dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 , możemy na niego liczyć w kazdej sytuacji i chwili. Srebrne Odznaki Przyjaciel Dziecka, również przyznawane przez ZG TPD otrzymało pięć osób: dyrektor Victaulic Polska Sp. z o.o. Drezdenko Dariusz Pilichowski, dyr. Oddziału MEPROZET Drezdenko Zbigniew Ginko, nadleśniczy Nadleśnictwa Smolarz w Kleśnie Andrzej Jeżyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Karwin w Drezdenku Edward Buśko, instruktorka MCK Klub Jedynka Gorzów Wlkp. Emilia Przybył.

Odznakę Przyjaciel Dziecka otrzymało również pięć osób: burmistrz Drezdenka Karolina Piotrowska, skarbnik Gminy Drezdenko Aleksandra Lachowicz, Anna Kamczyc, starosta Bogusław Kierus i wicestarosta Paweł Antczak.

Zarząd naszego koła przyznał własne odznaczenia Przyjaciel Dziecka Niepełnosprawnego. Otrzymali je: Anna Synowiec, Małgorzata Pietrzykowska, Karolina Piotrowska, Marzena Maćkała, Barbara Kaczmarek, proboszcz Zdzisław Palus i Mateusz Grzymałowski, Sławomir Kaźmierczak, Roman Mizerny, Monika Ostrowska, Daniel Pełka, Petr Kubenka. Wszystkim odznaczonym dziękujemy i gratulujemy.

A Mikołaj, który rozdawał najpierw lizaki a potem już paczki ze słodyczami i owocami, nie zapomniał o żadnym dziecku, towarzyszył mu Łukasz, który nie chciał być Śnieżynką, wolał być Elfem.

To jednak nie koniec niespodzianek. Za swą wieloletnia pracę, którą trudno oszacować, jednak wszyscy są pod jej wrażeniem, bowiem nie ma wielu tak zaangażowanych w społecznie pełnioną funkcję osób, Ewa Mularczyk przewodnicząca TPD Koła Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym otrzymała odznaczenia: Medal Stulecia wręczył Ewie prezes Lubuskiego Oddziału Regionalnego TPD Andrzej Stefanowski, ale to nie wszystko, Ewa Mularczyk otrzymała Odznaczenie Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego, wręczyła je przewodniczącej koła w imieniu przewodniczącej Sejmiku Województwa Lubuskiego Wiolety Halęźlak Anna Synowiec. Rzadko widzimy wzruszoną Ewę Mularczyk, zazwyczaj zaciska zęby i wchodzi tam, gdzie dziabeł nie może. Ewa może. My też wreszcie możemy powiedzieć, jak ważna jest dla nas jej postawa, jej praca dla dobra wszystkich dzieci, tych dorosłych dzieci również, które są skupione w naszym kole. Brawo Ewo, wielkie brawa, niemilknące oklaski- tak możemy Ci podziękować, dziękując jednocześnie,że zauważono naszą wieloletnią pracę dla naszych dzieci, dla nas również ale przecież i dla społeczeństwa.

Ta praca nie byłaby aż tak owocna, gdyby nie pomagali nam znacznie nasi wypróbowani sponsorzy: Victaulic Polska, PGNiG Oddział Zielona Góra, Apteka Eskulap Krystyna Kowal , Anna Synowiec, Holding Zremb Gorzów Wlkp. Oddział Meprozet, Nadleśnictwo Smolarz, Nadleśnictwo Karwin, Netto, BUDROMEL Mateusz Cegłowski Poznań, Smurfit Kappa Drezdenko, pomoc rzeczowa – Muzeum Puszczy Drawskiej I Noteckiej oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. J. Korczaka Drezdenko.

To była wyjątkowa i wzruszająca uroczystość.

Danuta Zych