W przyszłości chcemy zorganizować Wojewódzki Kongres Samorządów Uczniowskich i będzie to inicjatywa dużo większa niż dzisiejsza.

Pełen profesjonalizm w przygotowaniach, ogromne wsparcie nauczycieli oraz Powiatu strzelecko-drezdeneckiego, ale przede wszystkim ambitny cel – debatowanie nad przyszłością samorządów uczniowskich i środowiskiem szkolnym oraz troska o przyszłe pokolenie uczniów. To wszystko miało dziś miejsce na Kongresie Samorządów Uczniowskich w Zespole Szkół przy ul. Konopnickiej w Drezdenku. Szkoła ma wielkie szczęście, gdyż od roku przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego jest Bartłomiej Jędrzejczak, niesamowicie charyzmatyczny, elokwentny i ambitny młody człowiek należący do Młodzieżowej Rady Powiatu. Doskonale potrafi dobierać sobie ludzi do współpracy. U jego boku zawsze wspierająca Julia Malinowska dziś również zasiadała przy nim podczas debaty.

Kongres Samorządów Uczniowskich/ Fot. Paulina Zych.
Kongres Samorządów Uczniowskich/ Fot. Paulina Zych.

Do Zespołu Szkół przybyli przedstawiciele Samorządów Uczniowskich z różnych szkół z powiatu strzelecko-drezdeneckiego. Dzielili się wiedzą, doświadczeniami i sugestiami. Rozmawiali między innymi o inicjatywach organizowanych w ich szkołach, była mowa o: „słodkiej kawiarence”, „babeczce za złotóweczkę”, „pełnej misce dla schroniska”, „słodkich wtorkach”, etc. Ideą wszystkich tych akcji było zebranie pieniędzy na szczytne cele. Uczniowie podpowiadali sobie nawzajem, jak zebrać fundusze na szkolne radio, czy choćby nawet na zorganizowanie takiej inicjatywy, w której mogli wziąć dziś udział. Szukanie sponsorów, to jedno, a pozyskiwanie środków własnymi siłami, drugie, ale czy dla tych ambitnych i wytrwałych żaków bariery są nie do pokonania? Dziś przedstawiając swoje prezentacje udowodnili, że ich głowy przepełnione są naprawdę godnymi zainteresowania pomysłami. Dowiedli, że szkoła to tylko mury, gdyż szkoła jest tam, gdzie są uczniowie. To oni tworzą klimat i środowisko szkolne.

Moderator debaty zapytał swoich koleżanek i kolegów, co sądzą o roli samorządów uczniowskich w szkołach, czy faktycznie ta instytucja sprawdza się? Uczniowie w pełni zgodzili się ze sobą, że samorządy są potrzebne, bo między innymi wskazują nauczycielom potrzeby, których po prosu w nawale pracy mogą nie zauważyć, ale też niosą pomoc swoim koleżankom i kolegom, gdy ci często nie mają odwagi zwrócić się bezpośrednio do opiekuna. Przyznali również, że oczekują od szkoły i różnych instytucji wsparcia, nie tylko finansowego, ale też technicznego, czy nawet duchowego: – Dostajemy bardzo duże wsparcie, mianowicie pan starosta uczy nas nowych rzeczy, poprawia, gdy robimy coś źle, podpowiada nowe pomysły i chyba tego głównie oczekujemy od swoich włodarzy, żeby byli naszymi mentorami. Chciałbym w tym miejscu podziękować panu staroście, że zawsze możemy na niego liczyć – Powiedział przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu, Michał Sopielewski. Przy stole siedział wicestarosta Paweł Antczak wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Zbigniewem Kubasikiem, panowie zabrali głos życząc uczniom dalszego rozwoju i wielu sukcesów oraz motywacji do kontynuacji działań społecznych.

Przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu Michał Sopielewski/Fot. Paulina Zych.
Przewodniczący Młodzieżowej Rady Powiatu Michał Sopielewski/Fot. Paulina Zych.

Po długiej debacie przyszła pora na przerwę obiadową. Piękne i uprzejme kelnerki, uczennice technikum hotelarskiego, podawały do stołu pyszne staropolskie potrawy. Dziewczyny przygotowując się do przyszłego zawodu, odbywają również nauki z zakresu śniadań i obiadów, a więc przyswajają ogólną wiedzę z działu gastronomii. Obiad był obłędny, palce lizać! Dziewczyny świetnie spisały się w roli kelnerek, ale to duża zasługa opiekunek: Małgorzaty Malewicz i Renaty Jodko. Życzyłabym sobie, aby w każdej restauracji kelnerki obsługiwały z taką życzliwością i profesjonalizmem. Zespół Szkół w Drezdenku jest niesamowitą szkołą, w której wszystkie specjalizacje żyją ze sobą w symbiozie. Panie dyrektorki: Beata Stoińska i Edyta Dobrychłop-Amrogowicz stwarzają rodzinną atmosferę, ale to wcale nie oznacza, że dają uczniom taryfy ulgowe! Wszystko z umiarem i dzięki temu widać, jak szkoła szybko i prężnie rozwija się. To, że wierzą w uczniów i dają im trochę swobody w działaniu (przy małej asekuracji) już owocuje naprawdę dużymi sukcesami. Jeden z uczniów wspomniał, że gdyby kilka razy uderzał do drzwi i zawsze spotkał się z odmową, to pewnie po jakimś czasie straciłby chęci do działania, ale w Zespole Szkół w Drezdenku nie ma z tym problemu, dyrektorzy i nauczyciele wspierają swoich podopiecznych i są dumni z każdego małego sukcesu.

Pani dyrektor z wicestarostą i przewodniczącym Rady Powiatu/ Fot. Paulina Zych.
Pani dyrektor z wicestarostą i przewodniczącym Rady Powiatu/ Fot. Paulina Zych.

Wracając do samego Kongresu, po obiedzie odbywały się warsztaty prowadzone przez wolontariuszkę Sarę Gaweł, która wcześniej pokazała prezentację na slajdach i opowiadała o charytatywnych inicjatywach, o tym, ilu osobom wraz z koleżankami i kolegami pomogła i dlaczego pomaganie jest takie fajne. Nie robią tego dla pochwał, robią to po to, żeby czuć się potrzebnym innym ludziom. W międzyczasie uczestnicy debaty podpisywali dokument, który zawierał wspólne stanowisko Kongresu SU kierowane do włodarzy samorządowych.

Zapytaliśmy Bartka Jędrzejczaka, skąd wzięła się tak wielka inicjatywa i czy planuje w przyszłości powtarzać ją: – Inicjatywa Kongresu wzięła się z chęci podzielenia się z innymi samorządami doświadczeniami. Chcieliśmy także porozmawiać z rówieśnikami z różnych szkół o sprawach ważnych dla młodzieży. Do innych Samorządów Uczniowskich dotarliśmy poprzez Internet, wysłaliśmy elektroniczne zaproszenia. W przyszłości jak najbardziej chcemy zorganizować Wojewódzki Kongres Samorządów Uczniowskich i będzie to inicjatywa dużo większa niż dzisiejsza. – podsumował Bartłomiej Jędrzejczak, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego przy Zespole Szkół w Drezdenku i członek Młodzieżowej Rady Powiatu.

Paulina Zych