Dziennikarstwo to nie tylko zawód, to również pasja, z którą Twoje Wieści przyszły do ósmoklasistów, podopiecznych lokalnej pisarki poetki Wioletty Kinal. 

   Miałam dziś przyjemność poprowadzić lekcję z ósmoklasistami w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka. Bardzo lubię ten zabytkowy i dostojny budynek tuż obok kościoła, a nawet troszkę zazdroszczę uczniom, że mogą się w nim uczyć. Weszłam do klasy, w której panowała atmosfera nauki, przyniosłam ze sobą w białej torbie trochę firmowych długopisów TW, moją pracę magisterską pod tytułem „Dziennikarz obywatelski, zawodowiec czy amator?” i tomik poezji Wioletty Kinal – nie mogłam być na wieczorku poetyckim, ale mój dobry Przyjaciel (i radny miejski) Łukasz Kołwzan dostarczył mi tomik już dobrych kilka miesięcy temu. Jestem mu za to bardzo wdzięczna i pewnie kiedyś przygotuję mu podobną niespodziankę. Tomik towarzyszył mi często wieczorami, gdy już przychodziła pora na podsumowanie pewnych dziennych zdarzeń. To niesamowite, bo już dawno żadna poezja nie opowiadał i nie odgadywała tak trafnie moich humorów, jak właśnie „Jesteś” Wioletty Kinal (przy okazji, jeśli jeszcze nie czytaliście, to serdecznie polecam). Dla mnie była to podwójna przyjemność – spotkanie z autorką mojej ulubionej poezji oraz z młodzieżą chłonną wiedzy, wszak w klasie, którą odwiedziłam był Kamil Szrama, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego i członek Młodzieżowej Rady Miejskiej Drezdenka (niebawem wywiad z Kamilem na TW).

"Jesteś" Wioletty Kinal/Fot. Paulina Zych.
„Jesteś” Wioletty Kinal/Fot. Paulina Zych.

Wracając do naszej młodzieży, włączyłam im prezentację, w której zawiera się cała historia powstania gazety Twoich Wieści. Porozmawialiśmy sobie o pracy dziennikarza, o tym, jak to jest przenieść gazetę z dużego miasta Poznania do zupełnie małego, gdzie nie ma anonimowości i gazetę ocenia się przez pryzmat osoby, która ją prowadzi. Poruszyliśmy również kwestię gazety papierowej  powoli „odchodzącej do lamusa” i o zauważalnym spadku sprzedaży gazet papierowych. Dziś Internet jest najszybszym źródłem informacji, ale mimo wszystko, planujemy wydawać co jakiś czas Twoje Wieści w wersji drukowanej i nie bez powodu otworzyliśmy zakładkę „Nasza młodzież”, w której chcemy dać szansę ćwiczenia warsztatu dziennikarskiego naszym młodym talentom (a może zawodowym dziennikarzom in spe?), wszak uczniowie uśmiechali się radośnie, gdy powiedziałam, że na studiach dziennikarskich nie ma fizyki i matematyki, chyba nie byłam z Wami do końca szczera, troszkę matematyki jest, dosłownie odrobinkę – logika i mikro oraz makroekonomia (do przeżycia nawet dla wybitnych humanistów!).

To była miła, choć bardzo krótka lekcja. Najpiękniejszym zaskoczeniem był dla mnie piękny prezent od uczniów – uroczy kwiatek z gatunku kaktusowatych (czyli takie, które hoduję od wielu lat, więc gest zupełnie skradł moje serce!). Szkoda, że godzina lekcyjna trwa wiele krócej niż godzina akademicka, ale wiem, że jeszcze się spotkamy, być może na łamach Twoich Wieści? Zakładka „Nasza młodzież” czeka na Was z otwartymi „ramionami”. Do zobaczenia!

Paulina Zych

 

Fot. Wioletta Kinal

 

 

twojewiescifinal