Podobno statystyczny Polak bardzo mało czyta, albo nie czyta wcale książek. Czyżby?

Pani Barbara Robak, mieszkanka Drezdenka, otworzyła na Facebooku grupę o nazwie „Drezdenko 52, klub czytelniczy”. Do grona czytelniczego może dołączyć każdy, kto lubi czytać i chwalić się swoimi ukochanymi książkami, ale nie tylko o chwalenie tutaj chodzi, gdyż zdarzają się lektury niegodne polecenia, więc i przed takimi facebookowicze są ostrzegani.

Jak mówi pani Barbara: – Nie ma żadnych zasad, dzielimy się książkami, które warto przeczytać ale i też takimi, na które szkoda czasu, a niestety takie też się pojawiają. Oznaczamy książki przeczytane licznikiem, np. 2/52, czyli druga przeczytana książka w roku. Sukcesem jest przeczytanie 52. To nasza lokalna odpowiedź na hasło – Przeczytam 52 książki w roku. Kibicujemy sobie nawzajem ale nie ma niezdrowej rywalizacji. Każdy z nas ma różny czas na czytanie. Ja, na przykład, pracuję zawodowo, mam swoje pasje i lubię opasłe tomy, w związku z tym przeczytałam dopiero czwartą, ale nie czuję się z tym źle, bo nie o to tutaj chodzi.

Pani Barbara wraz z mężem prowadziła w Drezdenku księgarnie, a co za tym idzie, promowała kulturę czytelniczą, ponieważ wie, jak ważny jest dostęp do literatury. Co prawda dziś wszystko zamawiamy w Internecie, ale nie ma to jak wycieczka do księgarni i szperanie po regałach, można przeczytać kilka wersów, dotknąć, powąchać i po prostu nacieszyć się książką już, teraz.

Do grupy na Facebooku dołącza coraz więcej rozczytanych mieszkańców Drezdenka, codziennie publikują mnóstwo zdjęć przeczytanych książek, dzielą się opiniami, opowiadają sobie o nich w różnych kontekstach nie zdradzając przy tym fabuły, wymieniają się wrażeniami. To niesamowite, że w tak krótkim czasie grupa rozwinęła mocno skrzydła. Członkowie grupy „Drezdenko 52…” obalają mity o statystycznym Polaku, który nie czyta. Do końca roku zostało jeszcze ho, ho! A na tablicy już widnieje niezliczona ilość książek i nazwisk autorów, najczęściej pojawiają się: Agnieszka Lingas-Łoniewska, Jakub Małecki, B. A. Paris, Janusz L. Wiśniewski, Joanna Jax, Katarzyna Michalak, Heather Moris. Dla każdego coś dobrego.

Paulina Zych